Ókori Kelet vallásai

Ókori Kelet vallásai


Mezopotámia

A vallás tekintetében meghatározó a sumerok szerepe. Isteneiket kiszámíthatatlannak és kegyetlennek ábrázolták. A mezopotámiai hitvilág jellegzetes vonása a jóslás. A jövőt a természeti jelenségek megfigyelésével próbálták feltárni. Így sok ismeret, tapasztalat halmozódott fel. A sumerok hatvanas számrendszert használtak, melyet máig tanúsít az időmérés (óra, naptár). Ezentúl a hitvilághoz is kapcsolódtak a térség legjelentősebb építményei, a toronytemplomok (zikkuratok).  

Palesztina

A Kr. e XIII. században e területen lépett szövetségre 12 zsidó (héber) törzs. Ezek Jákob fiai voltak, aki Izsáké. Izsák Ábrahám fia, aki először kötött Istennel szövetséget. Jákob fiai békében éltek, és gyarapodtak, amíg a fáraó el nem rendelte, hogy a fiúgyermekeket öljék meg. Mózes túlélte a mészárlást, és véletlen folytán a fáraó lányához került, aki fölnevelte. Egy konfliktus során övéi mellé állt, és menekülnie kellett. Kóborlása közben a zsidók Istene, Jahve megjelent neki egy égő csipkebokor képében és meghagyta neki, hogy vezesse népét Kánaánba. Nagy nehézségek árán megcselekedte, de ő már nem léphette át az ország határát. A sivatagban, míg útban voltak, az Úr táplálta a zsidókat, és törvényeket is adott választott népének.

Később a romló életkörülmények Jahvétól való elforduláshoz és elégedetlenséghez vezetett. A próféták a népet maguk köré gyűjtve Isten büntetését jövendölték az idegen istenek tisztelete miatt. Megoldásként Jahvét ismerték el a zsidók egyetlen istenének. A babiloni fogság időszakában jelentős változás történt. Jahve a zsidók felett uralkodó egyetlen istenségből a minden teremtőjévé és a földkerekség egyetlen istenévé vált. Rajta kívül semmilyen istenséget nem ismertek el. Ezzel a zsidó hit tisztán egyistenhívő (monoteista) vallássá vált. Szent könyve: ótestamentum, tóra.

Perzsa

A perzsák szerint a világban a és a rossz, a világosság és a sötétség küzd egymással. A nagykirályok a világosság nevében uralkodtak. A rendszer megalkotását végül Zarathusztránnak tulajdonították. Elveiket szent könyvükben, az Avesztában (=Tudás Könyve) foglalták össze. Azoban a vallásokban, ahol a világ két ellentétes részre oszlik, vallási dualizmusnak nevezünk.

India

Két jelentős vallás volt. A brahmanizmust sokistenhit (politeizmus) jellemezte. Az örök világrendet, a teremtés és a pusztulás körforgását fejezte ki három istenük: Brahma (a teremtő), Visnu (a megtartó), Siva (a pusztító). A brahmanizmus a világot megváltoztathatatlannak ítélte, melyben minden lény az örök törvények szerint él. A kasztrendszer is ennek a része. A változásra csak a halál után volt lehetőség, mert a lélek mindig más és más lényben születik újjá. Ezzel szemben a buddhizmus volt, melynek tanítója Buddha. Tanításának lényege, hogy a boldogságot a vágyakról való lemondással érhetjük el. Az első lépés, hogy felismerjük: az élet szenvedés, amit vágyaink okoznak. A lélekvándorlás újabb és újabb állomásain kell önmegtartóztatással és elmélkedéssel úrrá lenni vágyainkon. Így juthatunk el az áhított megsemmisülés, a nirvána állapotába.

Kína

Az égi és földi világ megfelel egymásnak. Ahogy az égen a Sarkcsillag a legfényesebb, úgy a földön a császár. Országukat Mennyei Birodalomnak nevezték. A Kr. e. VI. században két elvont vallási-filozófiai rendszer alakult ki. Az emberi boldogságot állították a középpontba. Kung-fu-ce (Konfuciusz) a hagyományok, a felsőbbség, az idősek, a család tiszteletére tanított. Igyekezett megtalálni a harmóniát. A másik irányzat Lao-ce nevéhez fűződik, aki elvetett minden változtatást és a múlt felé fordult. A belső lelki és testi béke megteremtésére törekedett. Alapkönyve, a Taö tö king (Az út és erény könyve) után taoizmunnak nevezik tanait.



Mezopotámia

-jóslás

-hatvanas számrendszer

-zikkurat

Palesztina

-zsidók

-ÁbrahámIzsákJákob12 héber törzs

-Mózes

-Kánaán

-Jahve először a zsidók egyetlen istene, végül az egész világ egyetlen istene

-monoteista (egyistenhívő)

-ószövetség

Perzsa

-jórossz, világosságsötétség küzdenek

-vallási dualizmus

India

-brahmanizmus

-sokistnehit

-világ megváltoztathatatlan

-lélekvándorlás

-buddhizmus

-vágyakról való lemondás

-lélekvándorlás

-nirvána (boldog megsemmisülés)

Kína

-Kung-fu-ce

-hagyományok, ősök tisztelete

-Konfuciusz

-Lao-ce

-testi-lelki béke

-taoizmus Tao tö king